Beyaz Altının Özellikleri Nelerdir?

Altın geçmişten günümüze kadar en değerli metallerden biri olmuştur. Parlak sarı rengi ve sağladığı ışıltı nedeniyle göz alıcı bir metaldir. Ayrıca kolay tepkimeye girmediği için, havadan ve sudan etkilenmeyen bir özelliğe sahiptir.

Oldukça değerli olan bu metal, zaman içinde pek çok farklı şekle bürünmüştür. Altın birden çok alaşım içerir. Altın-nikel, altın-gümüş, altın-bakır gibi pek çok alaşımları bulunur. Beyaz altın ise altın ve nikel alaşımından meydana getirilmiştir.

Gümüş renginde olan bir altın türüdür. Altın ve nikel alaşımları oldukça ucuz olduğu için kuyumcular tarafından oldukça sık tercih edilir. Bunun yanında nikel cilde zararlı bir içeriğe sahiptir. Bu yüzden her beyaz altının tercih edilmemesi gerekir. Sadece kaliteli olanları tercih edilmelidir.

Beyaz Altının Özellikleri:

Saf altın sadece sarı ve yeşil renktedir. Beyaz altının özellikleri ise daha farklıdır. Alaşımdan meydana getirilir. Yani içinde bunun yanında başka metallerde vardır. Tam olarak saf altın değildir. En çok üretilen şekli ise altın ve nikel şeklindedir. Bu tür altınlarda ise %80 altın, %16 nikel bulunurken, çinko ve bakırda içermektedir. Bunun yanında beyaz altınlarda beyazlık arttırılmak istendiğinde farklı yollara da gidilir. Rodyum kaplama tercih edilirken, böylelikle beyaz altının daha göz alıcı gözükmesi sağlanır. Belirli zamanlar içinde bu madde etkisini kaybettiğinde, üreticilerin bu rodyum kaplamayı yeniden parlatması istenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir