Anı Nedir?

Anı (Hatıra) kendi alanları içinde şöhret kazanmış olan kişilerin ele aldıkları yazılardır. Sanat, devlet veya bilim dünyasının tanınan simalarının kendi hayatlarını kaleme alırlar. Geçmişte başlarına gelen ilgi çekici ve farklı olayları, kendi gözlemlerinden yola çıkarak anlattıkları yazılardır. Bu yazılara anı adı verilirken, ünlü simaları biraz daha yakından tanımak için tercih edilen edebi türler arasında yer alır.

Anı Türünün Özellikleri:

Anı türü diğerlerinden farklı olmak üzere pek çok özellik içerir. Anlatıcıya göre bir sınırlama getirilerek, anı yazıları kaleme alınır. Sadece onun bakış açısına göre yazılan bu yazılar, onun dilinden kağıda dökülmesidir. Anılarını daha sonradan yazmak isteyen kişiler ise, bugüne kadar bütün yaşadıklarını değil, sadece hatırladıklarını kaleme alacaktır. Hatta bu aradan geçen zaman anıların doğru düzgün hatırlanamamasına neden olabilir. Bu nedenle bazı durumlar daha eksik şekilde anlatılırken, bazı anılarda da yanlışlıklar yaşanabilir. Ancak tüm olup bitene rağmen, anı türü ne şekilde yazılırsa yazılsın, kişilerin hayatına yönelik tarihi bir olay olarak kabul edilirler.

Anı türü, kişisel özellikler içerir. Kişinin kendi duygularının ortaya çıkmasına neden olan bu yazı, tamamen ona özeldir. Tabi buna rağmen bile anı yazılarında aranan şeyler bulunmaktadır. Anı yazarından bu konuda samimi ve dürüst bir tavır beklenir. Başından geçen olayları çarpıcı bir şekilde anlatması, bu türün özellikleri arasındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir