“Kitapları Çok Seviyorum Ama Bir Türlü Başlayamıyorum” Mu Diyorsunuz?

Okuma alışkanlığı kazanmak herkesin istediği şeylerden biridir. Okuma alışkanlığını kazanmak adına bu yollardan yardım alınarak, konuda ilerleme sağlanabilir.

Gün İçinde Bir Zaman Dilimi Seçin:

Okumayı kolaylaştırmak adına kendinize bir zaman dilimi ayırın. Bu zaman aralığı içinde çok merak ettiğiniz bir kitabı alarak okuma alışkanlığı kazanmaya çalışın. İlk öncelerde 20 dakikalık zaman dilimleriyle başlayarak, zamanla bunu arttırmayı seçebilirsiniz. Gün geçtikçe bu yöntem sayesinde düzenli şekilde okuyabildiğiniz fark edeceksiniz.

Evinizde Okuma Alanı Oluşturun:

Bazen okumak isteseniz bile okuma alanlarının olmayışı nedeniyle okumak için kendinizi hazır hissedemeyebilirsiniz. Dağınık ve dikkat dağıtan odalar yüzünden, okuma alışkanlığı edinmekte zorluk çekebilirsiniz. Bu günleri geride bırakmak adına kendinize bir okuma alanı oluşturmayı deneyebilirsiniz. Okuma alışkanlığı nasıl kazanılır diyenler için bu durum çare olurken, okumayı da daha çok kolaylaştırmayı sağlayacaktır.

Yanınızda Mutlaka Kitap Taşıyın:

Okuma alışkanlığı kazanmak adına mutlaka yanınızda bir kitap taşımanızda yarar var. Gün içinde beklemenizi gerektirecek durumlar için bu kitapları okumaya başlayabilirsiniz. Dişçiye gittiğiniz sırada beklemeniz gerektiğinde yanınızda bulundurduğunuz kitabı açarak hemen okumaya dalabilirsiniz. Bu durum sizde zamanla alışkanlık oluşturmaya başlayacaktır.

İnterneti Azaltmaya Çalışın:

Bazı şeylere ağırlık vermek kitap okumanıza engel olabilir. Bu yüzden bunların kullanımına biraz daha düzen getirmeniz gerekecektir. İnternette mutlaka azaltmanız gereken şeyler arasındadır. Böylelikle internete harcadığınız vakiti kitaplarla harcamış olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir