Unutulan Güzel Bir İletişim Yöntemi “Mektup Yazmak”

Mektup birbirinden uzakta olan kişilerin haberleşme için halen kullanmaya devam ettikleri bir yoldur. Konusu oldukça çeşitli olan mektuplar duygu, düşünce veya istekleri bildirmek açısından yazılır. Herkese aynı özelliklere sahip olan mektup gönderilemez. Bu yüzden mektup yazarken nelere dikkat edilmeli diyenler bunları mutlaka atlamamalıdır.

Mektuplarda Hitaba Dikkat Etmeli:

Mektupların en başında yer alan hitaplara mutlaka dikkat edilmesi tavsiye edilir. Bu hitaplar alıcıya göre değişiklik gösterilirken, baş harflerinin büyük olmasına özen gösterilmelidir. Hitabın ne şekilde olacağı ise, kişinin yakınlık derecesine bağlı olarak değiştir. Sevgili, sayın, aziz gibi terimler hitaplarda kullanılabilir.

Mektuba Özen Göstermelidir:

Mektup yazarken yapılması gerekenler şeyler arasında mutlaka yazının tipine dikkat etmek vardır. Baştan savma şekilde yazılan mektuplar, konunun anlaşılmasını zorlaştıran şeyler arasında yer alır. Yazının sahip olduğu düzensizlik kişilerin üzerinde iyi bir etki bırakmayacaktır. Bu yüzden mektup yazarken acele etmek yerine, bu iş için özel bir zaman ayırmaya gerek vardır. Bu sayede zamanınız olduğu için daha özenli yazılar yazarken, daha özgür bir biçimde yazma şekline sahip olacaksınız.

Samimiyete Dikkat Edin:

Mektup yazarken yapılmaması gerekenler arasında süslü cümleler vardır. Bu süslü cümlelerden çok fazla yararlanmaya çalıştığınızda, mektubun samimiyetinin kaybolduğunu fark edersiniz. Bu yüzden mektup yazarken kendi düşüncelerinizle harekete geçerken, yapmacıklık içeren cümlelerden de uzak durmayı seçmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir