Sohbetin Türlerinin Olabileceği Aklınıza Gelmiş Miydi?

Sanatçı, bilim adamı, siyasetçiler gibi kişilerin belirli bir konu üzerinde, çok derine inmeden kendi düşüncelerini ve duygularını paylaştıkları sohbet havası içeren türe ‘’sohbet’’ adı verilir. Sohbet türünün amacı, insanların kendi düşüncelerini ispat etmeye çalışması değildir. Bundan daha çok sahip olduğu düşüncelerin sohbete uygun olarak ortaya çıkarılmasıdır. Bu yüzden sohbet türü, diğer edebi türlerden daha farklı bir yerdedir.

Sohbet Türüne Dair:

Sohbet türü resmi konuşmalardan farklı bir konuşmadır. Daha çok resmi üsluplar yerine, senli hitap şekli kullanılır. Ayrıca sohbetin içinde atasözü ve deyimlerde de sıkça faydalanmaya çalışılır. Hatta sohbeti renkli bir hale getirmek adına nüktelerden yararlanılabilir. Sohbetin bir amacı da dinleyicinin eğlenmesini sağlamaktır. Bu yüzden dinleyicinin sıkılmadan sohbetin devam ettirilmesi çok önemlidir. Bu nedenle katılımcılar sohbete renk katacak, konulara da yer verebilir. Bunun yanında sohbet türü sadece konuşmaya bağlı değildir. Çoğu zamanda yazıya bağlı olarak yapılabilir. Özellikle bu yazılara gazetelerin iç sayfalarında rastlamak mümkündür.

Sohbet türü iddia içermeyen edebi bir türdür. Bu yüzden katılımcılar herhangi bir kesinlik içinde olmazlar. Ve kendi düşüncelerini gönüllü şekilde dile getirmeye çalışırlar. Edebiyatta sohbet türü temsilcileri arasında ise çok büyük isimler yer alır. Bu türün önde gelen temsilcileri arasında: Nurullah Ataç, Şevket Rado ve Suat Kemal Yetkin gibi isimler yer alır. En önemli eserlerini yine bu tür üzerine vermişlerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir