Çift Anadal Programının Avantaj ve Dezavantajları?

Lisans eğitimi alan bir öğrencinin, bulunduğu öğretim programı içerisinde, farklı bir bölümün derslerini alarak, 4 yıl sonrasında her iki bölümden de mezun olup, iki farklı diploma almasına Çift anadal programı adı verilmektedir. Başka bölümler üzerinde de bilgi sahibi olmak isteyen ve mezuniyet döneminden sonra her iki alanda da eğitim almış olmak isteyen kişiler, mutlaka bu programa başvurmalıdırlar. Ancak bu programın avantajları çokken, birtakım da dezavantajları bulunmaktadır.

Çift Anadal Programı Yapmanın Avantajları

Çift anadal programında yer alan öğrenciler, birçok konuda bilgi sahibi olurken, aynı zamanda mezun olduklarında iş dünyasında da büyük bir avantaj yakalamaktadırlar. Farklı farklı eğitimler alan çift anadal programı öğrencileri, bu özellikleri nedeniyle daha yaratıcı ve daha farklı düşünen kişiler olarak iş hayatında aranan eleman olmaktadırlar. Öte yandan yine almış oldukları iki farklı eğitimden ötürü çift anadal programı öğrencilerinin, daha güçlü bir iletişime ağına sahip olduklarını söylemek mümkündür.

Çift Anadal Programı Yapmanın Dezavantajları

Çift anadal programına katılan bir öğrenci, sosyal hayatında uzaklaşarak, daha çok ders çalışmaya vakit ayırmalı ve daha çok okuluna odaklanmalıdır. Yani bu durum, birçok fedakarlığı da beraberinde getirecektir demek mümkündür. Öte yandan çift anadal programının, üniversiteye dair harcamalarınızın artmasına neden olacağını unutmamak gerekmektedir. Bu nedenle bütçe konusunda da sorunlar yaşayabileceğinizi söylemek mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir