Vaaz

Köy camisi imamı ve otobüs şoförü Temel, aynı gün vefat eder. Beraber sorguya çekilirler. Sorgu meleği, imama; “hayatın boyunca işlediğin günahları hatırlıyor musun?” diye sorar. İmam; ”vallahi Allah’ un yolundan hiç ayrilmadum. Harama, günaha hiç bulaşmadum. Camiye gelenlere de hep boyle yaşamaları için vaaz ettum” der.

Melek, bizim Temel’ e dönünce, Temel; “ben da hep günahtan kaçindum, Allah’ un emirlerini yerine geturdum ama bir günahum vardur. İçinde insanlar olmasuna rağmen, otobüsü hep hizlu kullandum” der. Bunun üzerine, sorgu meleği; “imam Efendi, sana Cennet’ in 5, Temel’ e de 10. katında yer veriyorum” der.

Aldığı cevaba sinirlenen imam; “ben Allah’ un yolundan hiç ayrilmadum. Hiçbir günaha bulaşmadum. Camideki insanlara da hep boyle yaşamaları için vaaz ettum. Bu adam, nasil benden daha üst mertebeye çıkabilur?” diye çıkışınca, melek cevaplar; “sen vaaz verirken, bütün cami seni dinlemek yerine uyuyordu ama Temel aracı kullandığı sırada, bir otobüs dolusu insan, dua ediyordu.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir