Amerika’da Türk Olmak

Amerika’da yaşayan Türk olmak oldukça zor bir konudur. Şahsına münhasır olan Türk insanı burada pek çok sıkıntı çekebilir. Özellikle Türk ve Amerikan kültürlerinin çok ters özellikler taşıması, işleri biraz daha karmaşık hale getirecektir.

Sert Trafik Kuralları:

Amerika’nın sahip olduğu trafik kuralları Türkiye’dekine kat kat serttir. Gözünüzün yaşına bile bakılmadan pek çok cezayla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu yüzden burada yaşayan kişilerin tabelaları çok iyi bir şekilde takip etmesi ve buna uygun olarak davranması şarttır. Gözünüzden kaçan durumların bile size getirisi çok büyük olabilir. Bunun yanında yayaların araçlara karşı pekte dikkat etmediğini belirtmek gerekir. Zira geçiş önceliği nerde olursa olsun yayalarda olduğu için, kendilerini yola atmaları söz konusu olacaktır.

Restoran Alışkanlıkları:

Amerika’da Türk olmak bazı restoran alışkanlıkları nedeniyle sizi zorlayan bir konu olabilir. Bir mekanda yemek yedikten sonra masanın üstünü temiz bırakarak tüm çöpleri de çöpe atmak durumundasınız. Herkesin uygulamak zorunda olduğu bu durum bazı Türk vatandaşlarına zor gelse de, zamanla alışılan durumlardan biri olarak gösteriliyor.

Yüksek Vergi Oranları:

Yapacağınız alışverişlerden sonra vergilerin kasada ödenmesi söz konusu olacaktır. Bu nedenle alışveriş tutarını gördükten sonra biraz şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Her eyalet için farklı bir vergi oranı kullanılıyor. Kasada kısa çaplı bir şok yaşamamak adına ilk olarak bu vergi oranlarını öğrenmenizde fayda vardır.

Bahşiş Olmazsa Olmaz:

Türkiye’deki bahşiş durumları isteğe bağlı olarak yapılan birşeydir. Tabi Amerika’da durumlar pekte böyle değildir. Çünkü mutlaka bahşiş vermek zorundasınız. Bahşişi az verdiğiniz takdirde de bu tutar oranında hizmet almanız gibi bir durum söz konusu olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir