Gezi Yazısı Nedir?

Gezi yazıları, ziyaret edilen yerlerle ilgili geniş çaplı bilgilerin içerdiği yazılara verilen isimdir. Bu gezilip görülen yerlerle ilgili anıların ve gözlemlerin anlatılması işlemidir. Bu tür yazılar genel olarak yazarlar tarafından kaleme alınırken, bazı nedenlerden dolayı seyahat eden kimseler tarafından da kaleme alınabilirler.

Gezi Yazısı Özellikleri:

Gezi yazılarında ziyaret edilen yerlerin coğrafyası, ekonomik koşulları, toplumsal yapısı, kültür özellikleri gibi çok yönlü açıklamalarda bulunulur. Bazen de kişinin kendi gözlemleriyle birlikte bu özellikler ayrıntılı bir şekilde incelenmeye başlanmalıdır. Kişiler ayrıca diğer ziyaret ettiği yerleri ciddiye alarakta, bu gezi yaptığı alanda bir karşılaştırma yapabilirler. Aynı zamanda bulundukları yeri toplumsal ve kültürel olarakta diğer yerler ile kıyaslayabilirler.

Gezi yazısı özellikleri arasında belki de en çok dikkat çekeni samimi bir üsluptur. Yazı başından sonuna kadar, samimi bir üslup içinde geçmek zorundadır. Ayrıca yazının karmaşıklıktan uzak olması ve son derece açık bir dilde anlatılması gerekir. Akıcılık ve sadelikte gezi yazılarında mutlaka olması gereken şeyler arasındadır. Yer hakkında tüm incelemeler yapıldıktan sonra, gezilen yer hakkında yazar yorum yapmaya başlar. Böylelikle gezi yazısı bir sonuca bağlanmış olacaktır. Edebiyatımızda da pek çok ünlü gezi yazarı bulunmaktadır. Bu kişiler gezi türünün gelişmesinde çok büyük katkıları olan insanlardır. Evliya Çelebi, Ahmet Haşim, Reşat Nuri Güntekin, Rıfkı Atay önemli gezi yazarları arasındadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir