Bitcoin Nedir?

Bitcoin dijital ödeme sistemi olarak kullanılan bir para birimidir. Satoshi Nakamota isimli programcı tarafından piyasaya sürülmüştür. Uçtan uca çalışma prensibi bulunan bu para biriminde, aracı olmaksızın işlem yapılabiliyor. Yapılan işlemler ağ tarafından onaylanır ve kayıtlar zincir halinde açık bir kamu defterinin içinde tutulur. Havuz veya yönetici sistemine bağlı olarak çalışmayan bu para birimi, dünyanın ilk dijital para birimi olma özelliği taşıyor.
Öte yandan madencilik adı verilmiş olan bir işlem sonucu ortaya çıkarılan Bitcoin, farklı para birimlerine dönüştürülebilir. Yine istenilen ürünler veya hizmetler içinde kullanılabilir.

Nasıl Kullanılır?

Bu para birimini satın almak veya göndermek için sanal cüzdan gerekiyor. Bazı sitelerde sanal cüzdan oluşturulurken, bu konuda bir sınır bulunmuyor. Yani kişiler istediği miktarda sanal cüzdan oluşturmaya başlayabiliyor. Transfer işlemleri de yine kullandığınız sanal cüzdan numaralarına yapılır. Bu numara bankalarında kullandığı İBAN numaraları gibidir. Satın alınan bitcoinleri ise ister başkalarına gönderebilir, isterseniz de internet harcamalarında kullanabilirsiniz. Ülkemizde çok fazla yaygın olmasa da bazı yerler bu para birimi üzerinden alışveriş yapmaya imkan tanımaktadır. Sektörlere yayılmış şekilde yapılan alışveriş seçenekleri sayesinde, kişisel ihtiyaçlar ortadan kaldırılabilir.

Bitcoin Ekonomisi:

Bitcoin’ in gerçek bir para birimi olup olmadığı konusunda halen sorular mevcuttur. Genel olarak piyasada bitcoin kazanmanın ve bulunmasının zor, onaylanmasının ise kolay olduğu söylenmiştir. Bazı ekonomistler parayı, tasarruf ve değişim aracı olarak gördüklerini ve bitcoinin bunu fazlasıyla karşıladığını belirtiyor. 2015’in başlarından itibaren binlerce kişi bu para birimini ödeme tipi olarak belirlemiştir. Günümüzde de durağan bir para birimi olmasına rağmen pek çok insan bu para birimine geçmeye başlamıştır. Özellikle perakendecilerin tercih ettiği para birimine dönmüş durumdadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir