İş Hayatımız Sağlığımızı Etkiler Mi?

İş hayatında sağlık durumu hemen hemen herkesin şikayet ettiği konular arasındadır. Bazı durumlar çalışanları zorlarken, işyerinde de kendini daha rahatsız hissetmesine neden olabilir. İşte işyerinde dikkat etmeniz gereken sağlığı etkileyen şeyler:

Sürekli Hareketsizlik:

Özellikle ofis ortamında çalışan kişiler hareketsizlikten yana şikayetçi olabilirler. Sürekli oturmayı gerektiren işlerde fiziki anlamda pek çok sıkıntı çekebilirsiniz. Yine hareket etmek için bir alanda yoksa o zaman her geçen gün kendinizi daha büyük sorunların içinde bulabilirsiniz. Bu yüzden işten vakit kalan zamanlarda mutlaka spor yapmaya gayret etmelisiniz. Çünkü sürekli bilgisayar başında kalmak zorunda olan kişiler daha fazla kas problemi yaşıyor.

Stres:

Özellikle yoğun bir tempo altında çalışıyorsanız, oldukça büyük bir stresin altında çalışıyor olabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre haftalık olarak 50 saatten daha fazla çalışan kişiler ruhsal olarak daha fazla sağlık problemi yaşayabiliyor. Aynı zamanda fiziksel açıdan da pek çok sorunla boğuşmak zorunda kalıyorlar. Eğer bu 50 saat daha fazla olursa, o zaman kalp sağlığı gibi sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor.

Depresyon ve Dikkat Dağınıklığı:

Özellikle bazı kişiler işlerini hiç sevmeden sırf geçim sıkıntısına uğramamak için çalışmak durumunda kalıyor. Bu durum zamanla insanları büyük bir bunalım içine sürüklerken depresyonla uzun zaman boyunca uğraşmasına neden oluyor. Aynı zamanda işleri yetiştirememe gibi kaygılar taşıyan kişiler dikkat dağınıklığı gibi sorunlar yaşayabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir