Neden Kadın CEO Az?

İstihdam oranları ve işgücüne katılım gibi verilere bakıldığı zaman, kadınlar ve erkekler arasında büyük bir uçurumun bulunduğunu görebilmek mümkündür. Özellikle bu bakış açısını ülkemize çevirecek olursak, işgücüne katılım konusunda kadınların oranı son derece azdır.

Dünya verilerine göre işgücüne katılım oranları erkeklerde %80 iken, kadınlarda ise %50 civarlarında yer almaktadır. Ülkemizde ise erkekler %71, kadınlar ise %30 oranındadır. Bu nedenle hem dünya üzerinde hem de ülkemizde kadın CEO‘lar verilerinin son derece az olduğunu söylemek mümkündür. Katılımcıların ise büyük bir çoğunluğu, babandan kalma miraslar ile bu konuda varlık göstermektedir.

Kadınların erkeklerden daha fazla aile sorumluluğu üstleniyor olması, haliyle kadın CEO‘ların son derece az olmasına neden olmaktadır. Öte yandan toplumun bu konuda yaratmış olduğu baskı, kadınların üst kademe yönetimlerde az görünmesine neden oluyor. Toplum, erkeğin yöneticilik vasfının daha baskın olduğunu öne sürerken, kadınların ise aile konusunda becerilerinin daha etkin olduğunu belirtiyor. Hal böyle olunca kadınların üst kademe yöneticiler arasında yer alması gibi bir durum ortadan kalkıyor.

Öte yandan erkeklerin şirket kültürüne daha çok alışık olması, haliyle bu konuda daha çok yol kat etmelerine neden oluyor. Kadınların ise bu konuda ki tecrübeleri az olduğu için üst kademelerde rol almaları daha da çok zorlaşıyor. Şirketlerde eşitlik politikasının olmaması, erkeklerin aile sorumluluğu konusunda tüm yükü kadınların üzerine yıkıyor olması, kadınlara karşı önyargılar, kadınlara yönelik liderlik programlarının az olması ve daha birçok neden, kadınların üst kademelerde yer almasına engel olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir