Dünyanın En Küçük Ülkeleri

Dünyada adı sanı duyulmamış pek çok ülke vardır. Bunların dikkat çeken özelliği ise nüfuslarıdır. İşte insanlarda şaşkınlık yaratan dünyanın en küçük ülkeleri:

Zakistan Cumhuriyeti:

New Yorklu bir sanatçı bundan tam 11 yıl önce kendi ülkesini kurmaya karar verir. Bu emelini gerçekleştirmek için Utah’da bulunan ücra arazileri satın alır. Daha sonra sanatçı burada ABD’den ayrılarak kendi bağımsızlığını ilan etti. İnsanların büyük ilgisini çeken bu ülkeyi koruyan robot nöbetçiler var.

Kugelmugel:

Burası da dünyanın en küçük ülkeleri arasında kabul edilen bir yerdir. 650’den fazla vatandaşı bulunuyor. Burada yaşayan kişilerinde istediği sergiye ücretsiz giriş hakkı var.

Christiania Özgür Kasabası:

Danimarka’da yaşayan sanatçılarının hayallerini gerçeğe dönüştüren bir yerde Christiania Özgür Kasabasıdır. 1971 yılında kurulan bu yer civar ülkelerden pek çok sanatçının akınına uğrayan yerlerden biri olmuş. Şimdilerde de pek çok sanatçının ve idealistin burada yaşadığı konuşuluyor.

Forvik:

Forvik dört tarafı denizlerle çevrili bir adadır. İngiltere’nin kuzeyinde bulunur. Para birimi de tasarlanan ülkeyi parlamento kurmuştur. Yıllık 25 euro ödeyerek burada kalmaya başlayabilirsiniz. Sevimli ve etkileyici bir manzarası bulunan bu adanın, aynı zamanda çok yağmurlu bir yapısı bulunuyor. Pek çok insanın da adını yeni yeni duymaya başladığı bölge, ileride pek çok turiste ev sahipliği yapacak gibi gözüküyor.

Molossia Cumhuriyeti:

Tabi küçük ülkeler arasında Molossia Cumhuriyeti gibi ciddiye alınmayan yerlerde bulunuyor. BM’nin dikkatini pek çekememiş bu yer Nevada’da bulunuyor. Günümüzde 40. Yılını kutlayan bu bölge, halen bir ülke olarak kabul edilemiyor. Bazı mikro-devletler onu tanısa da, bazıları uzun zamandan beri onu reddetmeye devam etmiş. Kaliforniya’da bazı kolonileri bulunan bir bölge durumundadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir