Gaps Diyeti

GAPS diyeti özellikle son zamanlarda çok fazla gündeme gelmiş bir diyet çeşididir. Ünlülerin diyeti olduğu için şöhretlenen bu diyet, aslında uzun zamandan beri pek çok insanın uyguladığı bir yöntemdi.

Gut and Psychologhy Syndrome teriminin kısaltması olan GAPS, sindirim ve psikoloji durumuna etki eden bir problem olarak biliniyor. Bozulan sistemin düzelmesi adına yapılan bu diyet ise, hasar görmüş dokuların yenilenmesi ve beslenmesi adına özel bir diyet programı olarak yapılır. Yani diğer diyet çeşitlerinden çok daha farklı bir özelliğe sahiptir.

Kimler İçin Uygundur?

Dikkat eksikliği, anksiyete, epilepsi, hiperaktivite, otizm ve şizofreni gibi hastalıkları bulunan kişiler için bu diyet şekline başvurulur. Bunun yanında cilt sorunları ve hafıza problemleri olan kişiler bu tedavi şeklinden yararlanabilirler. Bu diyet sayesinde migren, MS, diyabet, çölyak, sedef gibi hastalıklarında en aza indirildiği görülmüştür.

Uzman Kontrolünde Olması Şart:

Uzmana başvurularak sorunun ana kaynağına göre bir tedavi şekli uygulanabilir. Sağlıklı bir bedene sahip olma açısından, bazı sebze ve meyvelerin tüketimine özen göstermek gerekecektir. Özellikle bu diyet programında en çok kullanılanlar; ev yapımı yoğurt, patates, Hindistan cevizi yağı, kırmızı pancar, balkabağı, turşu ve kemik suyudur.

Diyetin Aşamaları:

GAPS diyetinin faydaları her geçen gün biraz daha net olarak görülür. Aşamalara bağlı olarak bu sonuçların görülmesi mümkün olacaktır. Diyetin ilk aşamasında bağırsak astarının onarılması sağlanır. Bu nedenle zengin miktarda vitamin, mineral, amino asit ve jelatin takviyesi yapılır. Bu aşamanın amacı hasarlı dokuları onarmaktır. Bu sayede alerjik hastalıklarında tümünün ortadan kalkması sağlanır. İkinci aşamada ruh sağlığına yönelik adımların atılması sağlanır. Bu aşamada görülen tüm psikolojik sorunlar ortadan kalkar. Son olarakta bağırsak florası ve diğer sorunlarda çözülerek diyetten çıkılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir