Gebelik Belirtileri

Gebelik her kadının hayali arasındadır. Gebelik öncesi erken belirtilerde dikkate alınarak, gebe kalınıp kalınmadığı hakkında bilgi sahibi olunabilir. Özellikle bu belirtilere dikkat etmek gerekecektir:

Göğüslerde Hassasiyet ve Büyüme:

Gebelik sırasında vücutta bazı değişikliklerin meydana gelmesi kaçınılmazdır. Bunlar en çokta göğüs bölgesinde hissedilir. Özellikle göğüslerin her zamankinden daha büyük olduğu görülecektir. Bunun yanında bu bölgede ağrı ve hassasiyette yaşanabilir. Bazı kadınlarda ise bunlara ek olarak meme uçlarında renk değişiklikleri görülebilir.

İştah Durumunda Değişiklik:

Gebeliğin erken belirtileri arasında iştahın açılması vardır. Pek çok kadın bu dönemde anlam veremediği şekilde fazla yemek yemeye başlayabilir. Her ne kadar çok yemek yeseler de, halen aç olduklarını hissedebilirler. Bunun yanında hiç sevmedikleri bir meyveyi de aşermeye başlayabilirler. Yine aksi şekilde çok sevdikleri yiyeceklere karşı da tiksinti hissedebilirler.

Sık Sık İdrara Çıkma:

Özellikle hamileliğin başlangıcında anne adayları sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı hissedecektir. Alışık olunan durumdan daha farklı şekilde bu ihtiyaçlar ortaya çıkabilir. Öte yandan bazı kadınlarda da bu dönemlerde kabızlık problemleri ortaya çıkacaktır.

Ani Ruh Hali Değişimleri:

Vücutta meydana gelen hormonal değişimlerin ruh haline etki etmemesi kaçınılmazdır. Hamilelik döneminde ruh halinin sıkça değiştiğini belirtmek gerekir. Hamile kadınlar bir an etrafına gülücükler saçarken, bir anda nedensiz şekilde kendilerini stresli hissedebilirler. Duygusal dalgalanmaların fazla olması en sık görülen hamilelik belirtileri arasındadır.

Kanama:

Nadir olarak vajinal kanamalarda bu dönemde meydana gelebilir. Döllenmenin iki hafta sonrasını kapsayan bu durum kısa sürede sona ermektedir. Döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına yerleşmesinden sonra meydana gelir. Bazen adet kanamalarına denk geldiği için, fazla üzerinde durulmayabilir. Ama adet dönemine göre daha hafif ve benek şeklinde bir kanamadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir