Gebelik Zehirlenmesi

Gebelik zehirlenmesi ciddiye alınması gereken önemli olaylardan biridir. Hem annenin, hem de bebeğin sağlığını tehdit eden belki de ölümcül olan bir tehlikedir.

Gebelik Zehirlenmesi Nedir?

Gebelik zehirlenmesi tıp diliyle preeklampsi, gebelik oluşumundan 20 hafta sonra ortaya çıkar. Ve idrardan protein atımından sonra görülen bir hipertansiyon şeklidir. Gebelik zehirlenmesi dört türe ayrılır. Bunlar hafif, orta ve şiddetlidir. Aynı zamanda nadir olarak görülen eklempi türü vardır. Gebe kadınların %10’luk kesminde ortaya çıkar. Şiddetli olan zehirlenme miktarı ise %1 civarında gelişir. En ağır türü olarak bilinen eklempi ise bin kadından birinde meydana gelir.

Kimler Risk Altında?

Özellikle daha önceden böyle bir tehlike atlatmış anneler risk altındadır. Genel olarak bu sorun ilk gebeliklerde ortaya çıkar. Bazen de çok genç veya 35 yaşından sonra anne olanlarda görülebilmektedir. Bunun yanında sistemik hastalıklara sahip olan kişilerde bu tehlike için risk altındadır.

Belirtileri:

Gebelik zehirlenmesinin belirtileri ödemle başlar. Ama bunu ortaya çıkarabilecek tek şey ödem değildir. Böbrek süzücü sistemiyle birlikte idrar yoluyla protein atılmaya başlanır. Bu da gebelik zehirlenmesinin ilk başlangıcıdır. Bunun yanında kendini gösteren titremeler ve nöbetler görülebilir. Ayrıca el ve ayaklarda meydana gelen şişmeler, yüzüklerin parmaklara dar gelmesi gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu tarz sorunlar görüldüğünde doktorunuz ile iletişime geçmenizi öneririz.

Nasıl Önlenir?

Özellikle bu tehlike için risk altında bulunan kişilerin hamileliği boyunca kontrol altına tutulması gerekir. Bu sayede bir sorunun görülmesi mümkün olmayacaktır. Geçmişte vitamin kaynaklı beslenmenin gebelik zehirlenmesine çare olacağı da düşünülse durum tam olarak böyle olmamıştır. Bu tehlikeden kurtulmanın tek yolunun hamilelik boyunca kontrol altına durmak olduğu daha sonradan anlaşılmıştır.

Not : Her zaman en iyi teşhisi doktorunuz koyacaktır. İlk başvuracağınız kişi her zaman doktorunuz olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir