Migren Tedavisi

Her zamanki baş ağrılarından olmayan migren, sancılı şekilde ilerleyen bir ağrısıdır. Ataklar şeklinde ortaya çıkan bu hastalık, haftada bir kere, ayda bir iki kere, belki de yılda bir kere ortaya çıkabilir. Çoğu çok şiddetli bir şekilde ortaya çıkar. Migreni diğer ağrılardan ayıran özellik ise, bazı belirtilerle birlikte ortaya çıkmasıdır. Baş ağrılarıyla birlikte bulantı, ışık ve ses hassasiyeti migren hastalarının şikayetleri arasındadır.

Neden Olur?

Migren genel olarak genetik faktörler nedeni ile ortaya çıkar. Aileden birinde migren varsa, çocukta da olma ihtimali %40 civarındadır. Hem annesinde hem babasında migren olan kişilerde ise bu hastalığa yakalanma oranı %75 civarı seyreder. Ayrıca hormonal değişiklikler de migren ağrısını getiren şeylerden biri olmaktadır. Bu durum yüzünden kadınlarda ortaya çıkması erkeklere göre daha fazladır. Kadınlarda 3 kat daha fazla şekilde migren ağrısı meydana gelebilir. Aynı zamanda adet dönemlerinde de migrenin şiddetini arttırdığını belirtmek gerekecektir.

Migrenin Tedavisi Nasıldır?

Migren tedavisi ilk aşamasında hastanın şikayetlerine göre klinik olarak tanı konur. Bazı durumlarda beyne dair diğer hastalıklar oluşabileceği için, bunların da taraması yapılır. Beyin tomografisi yapılarak hastalığın nedenleri öğrenilmeye çalışılır. Migren tanısı konduktan sonra seyrek ağrı yaşayan kişilerde kriz tedavisi planlanır. Koruyucu tedaviye başlanarak kriz ataklarının önüne geçilmeye çalışılır. Migren tetikleyici ortadan kaldırıldığında ağrılar da kaybolabilir. Doktor kontrolünde alınan ilaçlarda hastalıkta ilerleme kaydedilmesi adına önemlidir. Günde bir kez alınan migren ilaçları uzun zaman boyunca ağrısız bir hayat sağlayabilir. İlaçların yanında hastaların bazı şeylere de dikkat etmesi istenir. Aşağıdaki durumlar engellenmediği takdirde ilaçların etkilerinin görülmesi mümkün olmayacaktır.

• Az ya da çok fazla uyumak
• Alkol içmek
• Fazla kilolu olmak
• Hareketsiz bir yaşam
• Stresli bir hayat

Not:Yukarıdaki bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şüphede, ilk olarak doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir