Varis Neden Olur?

Varis günümüzün en sık rastlanılan hastalıklarından biri durumundadır. Her geçen gün varis hastalığına yakalanan kişilerde büyük bir artış yaşanır. Yapılan araştırmalar 10 milyon Türk’ün varis hastası olduğunu doğrulamıştır. Varis hastalığını ortaya çıkarabilen pek çok durum vardır. Bunlara önlem alınmadığı takdirde bu hastalığın diğer aşamalara gelmesi de kaçınılmaz bir hal alacaktır. İşte varis hastalığına neden olan sorunlar:

Genetik Sebepler:

Genetik sebepler varis gibi bir hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle anne ve babada varis bulunan kişilerde varisin görülmesi daha büyük bir ihtimaldir. Kişilerin annesinde veya babasında böyle bir rahatsızlık varsa, vakit kaybetmeden bir uzmana başvurması şarttır.

Şişmanlığa Bağlı Olarak:

Çok şişman kişilerde bu hastalığa yakalanma riski daha fazladır. Özellikle bu kişiler birde hareketsiz bir yaşam tarzına sahiplerse o zaman risk biraz daha fazla olabilir. Bu nedenle kişilerin bilgisayar başında sürekli olarak zaman geçirmemesi ve hareket etmesi tavsiye ediliyor. Özellikle günlük olarak yapılan bir saatlik egzersiz bile varisi önleme yolları arasında etkilidir.

Dengesiz Beslenme Tarzı:

Pek çok insan bilmese de, dengesiz bir beslenme tarzına sahip olmak bu hastalığın ortaya çıkışına neden olacaktır. Özellik alışkanlık haline getirilmeyen su içme alışkanlığı ileride sıkıntı çekmenize neden olabilir. Öte yandan yeşil yapraklı sebzeler ve yulaf içerikli gıdalardan yoksun olarak yaşamak bu tarz bir rahatsızlığı oluşturacaktır. Bu nedenle vakit kaybetmeden beslenme programını yenilemekte fayda var.

Bunlara Dikkat:

Bunun yanında dikkat etmeden kullandığınız bu şeyler yüzünden de varise neden olabilirsiniz. Uzun süre boyunca korunmasız şekilde güneşin altında kalmak, yüksek topuklu ayakkabı giymek, doğum kontrol hapı kullanmak ve şiddetli bir alkol bağımlılığı varis sorununun ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir