En Ünlü Yazılımcı Kadınlar

Dünya üzerinde ve günlük yaşantıda, birçok konuda kadın eli büyük önem taşımaktadır. Kadın elinin değmiş olduğu her yer, haliyle daha özenli ve daha farklı çalışmaların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Programlamaya değen kadın elleri ise haliyle bambaşka sonuçların gün yüzüne çıkmasına sebep olmuştur. Bu nedenle sizlere ilk kadın programlamacılar konusunda bir derleme yapmak istedik.

Ada Lovelace (1815- 1852)

Dünyanın ilk kadın bilgisayar programcısı olma özelliğine sahip olan Ada Lovelace, ünlü bir İngiliz şair olan Lord Byron’un kızıdır. Öte yandan annesi ise dönemin önemli matematikçileri arasında yer almaktadır. Henüz 13 yaşında uçan bir makine tasarlayan Ada, daha sonrasında ise yazmış olduğu makalede hesaplama metodundan bahsederek, dünyanın ilk kadın yazılımcısı olarak tarihe adını kazımıştır.

Grace Murray Hopper (1906- 1992)

1906 yılında New York’ta hayata gözlerini açan Hopper, 1930 yılında Yale Üniversitesi’nden Fizik ve Matematik eğitimi alarak mezun olmuştur. 1934 yılında doktora yapan Hopper, profesör olduktan sonra dönemin önemli bilgisayar yazılımcılarından biri olarak bilinmektedir. Önemli programlar geliştiren Hopper, bununla birlikte çeşitli derleyicilere de imzasını atmıştır. Öte yandan ilk programlama dillerinden biri olan COBOL’un geliştiricileri arasında yer almaktadır.

Betty Holberton (1917- 2001)

Dünyada ilk elektronik dijital bilgisayar olarak bilinen ENIAC’ın altı programcısından biri olarak tarihe ismini yazdıran Betty, ilk olarak “bilgisayar havuzunda çalışmak için Moore Mühendislik Yüksekokulu’nda işe başlamıştır. Sonrasında ise kendini sürekli geliştiren Betty, tarihin önemli kadın yazılımcılarından biri olarak adını duyurmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir