Teknoloji Gözüyle Televizyonun Zararları

Televizyona Bağımlı Kalmamak

Teknoloji gözüyle televizyonun zararları’nı ele alırsak 20. Yüzyılın en büyük icatlarından biri olan televizyon insanların hayatlarına gerçekten çok büyük kolaylıklar getirmiştir.

Haberler, spor programları, diziler ve daha sayamayacağımız bir çok şey günlük yaşantımızda bizlere eşlik ederek adeta yaşantımızın bir parçası haline gelmiştir.

Fakat bu büyük icadın bizlere yararlı olduğu kadar zararlı yönleride vardır. Örneğin günlük 2 saatlik bir televizyon izleme alışkanlığımız varsa bu ortalama olarak bir senede 730 saate kadar çıkmaktadır ki günlük 2 saat ile yetinmeyeceğimiz gerçeği de ayrı bir kavramdır.

Gelişen dünyaya sürekli olarak yeniliklerin getirilmesi insanları modern çağ adı altında tembelleşmeye sürüklemekte, yeni nesil çocukların sosyalleşmeleri, bireyselleşmeleri konusunda sıkıntıya düşürmektedir.

Televizyon ekranlarında yayınlanan bir çok magazin programı, bir takım diziler adeta hayatı gerçeksellikten uzaklaştırmakta ve hatta şiddete yönelik bir yaşam politikasını insanlara aşılamaktadır. Ayrıca kültür düşüşünün de yaşandığını söylemekten geri kalmamalıyız. Televizyon ekranlarından bilgi sahibi olunduğu şu dönemlerde maalesef kitap okuma alışkanlıkları da yok olmaktadır. Tabi televizyon hakkında bu derecede olumsuz bir yazıdan sonra televizyondan nefret etmeniz gerekmiyor fakat bağımlı olmamakta her zaman fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir