Trileçe Nedir, Nereden Gelmiştir?

Türkiye’nin en ünlü lezzetlerinden biri de trileçe tatlısıdır. 1930’larda Meksika’da ortaya çıkan trileçe keçi, manda ve inek sütüyle birlikte üretilmeye başlanmıştır. Her geçen gün biraz daha yaygınlaşan bu tatlı önce Balkanlara sonra da Kuzey Akdeniz’e kadar uzanmıştır.

İspanyolca olan Trileçe kelimesi üç ve süt kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. Tatlıya üç denilmesinin sırrı ise pandispanyanın üzerine üç farklı sütün uygulanmasından dolayıdır.

Trileçenin İçeriği:

Trileçe, kek süt ve sostan meydana getirilen bir tatlıdır. Pandispanya ile yapılan bu tatlı sünger bir yapıya sahip olmak zorundadır. Aksi halde trileçenin ortaya çıkarılması mümkün olamaz. Kekin dışardan görünüşü ise sarı ve süngerimsidir. Klasik pasta olarak başlayan tarif soslarla birlikte servis ediliyor. Karamel ve frambuaz sunumları ile birlikte de tatlıyı yemek mümkündür.

Özellikle trileçenin Balkanlarda yapılan türü oldukça beğeniliyor. Balkanlarda bulunan ustalar bu tarifi kimseye vermemekten yanadır. Bazıları kremayı bol şekilde kullanırken, kimisi de kaymakla lezzeti güçlendirmeye çalışıyor. Tabi burada da lezzetin en çok ortaya çıkan hali 3 sütün karıştırılmasıdır. Ustaların belirttiği üzere de, aslında tatlının lezzet sırrı iyi bir pandispanyadan geçiyor. Buna ne kadar özenilirse tatlının da o kadar lezzetli olma ihtimali var.

Tatlıda kullanılacak olan malzemelerin ustalıkla ayarlanması gerekiyor. Özellikle süt biraz fazla kaçtığında ortaya ağır bir tatlının çıkması kaçınılmaz oluyor. Bu yüzden her usta kendi özel tarifleriyle bu tatlıyı yapmaya başlıyor. Türkiye’de de çok fazla ünlenen bu tatlı, Türklerin damak tadına uymuş gibi gözüküyor. İnsanların tatlıyı bu kadar sevmesinin nedeni ise hafif tadıdır. Özellikle yaz aylarında tatlı yiyebilmek için en iyi seçimlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu sıralarda da İstanbul’da pek çok pastanede en çok tercih edilen tatlılardan biridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir